Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Łodzi

Komuniakt z dnia 19.04.2021r.

Komuniakt z dnia 19.04.2021r.

Drukuj
1 2 3
Komunikat z dnia 19 kwietnia 2021 r.
 
Szanowni Państwo,

Właściciele i Kierownicy aptek ogólnodostępnych,

W związku z wejściem w życie, z dniem 16 kwietnia 2021 r. ustawy z dnia 10 grudnia 2021 r. o zawodzie farmaceuty, zmieniającej m.in. ustawę z dnia 6 września 2001 r. ustawy – Prawo farmaceutyczne informuję, że w życie weszły przepisy regulujące zmianę kierownika apteki.
Zgodnie z art. 88
1. W aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony farmaceuta odpowiedzialny za jej prowadzenie, zwany dalej „kierownikiem apteki”.
1a. Farmaceuta nie może łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją, o której mowa w art. 2 pkt 21a–21c.
1b. Farmaceuta nie może być kierownikiem więcej niż jednej apteki, o której mowa w ust. 1a.
1c. Farmaceuta może być równocześnie kierownikiem apteki i działu farmacji szpitalnej albo dwóch działów farmacji szpitalnej po uzyskaniu zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, a w przypadku podmiotów nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej – Naczelnego Inspektora Farmaceutycznego Wojska Polskiego, który uwzględni wymiar zatrudnienia farmaceuty w tych jednostkach, zakres wykonywanych usług farmaceutycznych oraz godziny czynności każdej z nich.
1d. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny udziela zgody, o której mowa w ust. 1c, w drodze decyzji.”,
2. Kierownikiem apteki ogólnodostępnej może być farmaceuta, który spełnia łącznie następujące warunki: 1) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie farmacji aptecznej, klinicznej lub farmakologii oraz co najmniej dwuletni staż pracy w aptece ogólnodostępnej w pełnym wymiarze czasu pracy, albo posiada co najmniej pięcioletni staż pracy w aptece ogólnodostępnej w pełnym wymiarze czasu pracy; 2) wypełnia obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego; 3) wypełnia obowiązki członka samorządu zawodu farmaceuty; 4) daje rękojmię należytego prowadzenia apteki.”,
2a. (uchylony)
2b. Zmiana kierownika apteki wymaga złożenia przez podmiot prowadzący aptekę wniosku do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, nie później niż 30 dni przed planowaną zmianą, a jeżeli zmiana kierownika apteki jest spowodowana zdarzeniem, na które apteka nie miała wpływu – niezwłocznie po zaistnieniu tego zdarzenia.
2c. Wniosek, o którym mowa w ust. 2b, może być załatwiony milcząco.
2d. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może wnieść w drodze decyzji sprzeciw, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli osoba ubiegająca się o funkcję kierownika apteki nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 2.
2e. Jeżeli zmiana kierownika apteki jest spowodowana zdarzeniem, na które apteka nie miała wpływu, osoba ubiegająca się o funkcję kierownika apteki może objąć tę funkcję z dniem złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2b. W przypadku wniesienia sprzeciwu przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, o którym mowa w ust. 2d, osoba ubiegająca się o funkcję kierownika apteki przestaje pełnić tę funkcję z dniem następującym po dniu, w którym decyzja, od której wniesiono sprzeciw, stała się ostateczna.
2f. Wniosek, o którym mowa w ust. 2b, zawiera:
1) datę planowanej zmiany kierownika apteki;
2) adres apteki;
3) nazwę apteki, jeżeli dotyczy;
4) dane kandydata na kierownika apteki, o których mowa w art. 100 ust. 2 pkt 5;
5) dane osoby, która zakończyła pełnienie funkcji kierownika apteki;
6) przyczynę zmiany kierownika apteki.
2g. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 2b, zwraca się do właściwej miejscowo rady okręgowej izby aptekarskiej, której farmaceuta jest członkiem, o wydanie w terminie 14 dni opinii dotyczącej spełniania warunków pełnienia funkcji kierownika apteki. Brak wydania opinii w powyższym terminie przez radę okręgowej izby aptekarskiej uznaje się za brak przeciwwskazań do pełnienia funkcji kierownika apteki.
Szczególnie zwracam Państwa uwagę na brzemiennie art. 88 ust. 2b, zgodnie z którym wniosek o zmianę kierownika apteki należy złożyć do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego nie później niż 30 dni przed planowana zmianą.
W wyjątkowym przypadku, o którym mowa w ust. 2e gdy zmiana jest spowodowana zdarzeniem, na które apteka nie miała wpływu, osoba ubiegająca się o funkcję kierownika apteki może objąć tę funkcję z dniem złożenia wniosku.
Wobec powyższego proszę o uwzględnienie przedmiotowych zmian w działalności prowadzonych przez Państwa aptek ogólnodostępnych.
Wzór wniosku o zmianę kierownik apteki wraz z oświadczeniem osoby wskazanej na kierownika apteki jest dostępny na stronie WIF w Łodzi www.lwif.pl/pliki.
 
Romuald Boguszewski
Łódzki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny

Data wytworzenia : 2021-04-19 Autor : mgr inż. Magdalena Ejzert Data publikacji : 2021-04-20 10:20 Osoba udostępniająca na stronie : Artur Nowaczyński Data ostatniej modyfikacji : 2021-04-20 Osoba modyfikująca : Artur Nowaczyński